جشن انگور در ولایت هرات

جشنواره انگور در ولایت هرات برای سومین سال پیاپی با حضور گسترده مردم و مسوولان دولتی برگزارشد. این جشنواره با حضورمحمد آصف رحیمی والی هرات، معین وزارت زراعت، مقامات دولتی و نمایندگان مردم در ولسی‌جرگه و شورای ولایتی در صحن ریاست زراعت برگزار شد.

ولایت هرات به داشتن انگورهای متنوع و خوشمزه شهرت دارد اما باغداران می‌گویند که عدم بسته‌بندی استندارد، نبود سردخانه و عدم صادرات به موقع سبب می‌شود بخش قابل توجهی از محصولات آنها ضایع شود. در جریان سه سال گذشته این برای سومین بار است که جشنواره انگور در ولایت هرات برگزار می‌شود اما باغداران هم‌چنان از نبود سردخانه و مارکت خارجی برای فروش محصولات‌شان شکایت دارند.

“عبدالصبور رحمانی” رئیس اداره زراعت هدف از برگزاری جشنواره انگور در هرات را معرفی میوه‌جات و محصولات دهاقین که قابلیت فروش در بازار منطقه را داشته باشد اعلام کرد. رئیس اداره زراعت میزان برداشت انگور در سال جاری را یکصد و پانزده هزار تن اعلام کرد و گفت :”اکنون در باغات هرات سی و پنج نوع انگور موجود است”. “محمد آصف رحیمی” والی هرات از انگور هرات بعنوان مرغوبترین میوه یاد کرد و از تجار و مسوولان زراعت خواست تا محصولات زراعتی هرات را به کشورهای خارجی صادر کنند. والی هرات از همه هوتل‌داران خواست تا از محصولات زراعتی کشور در محافل رسمی و خصوصی استفاده کنند.

“عبدالقدیر جواد” معین وزارت زراعت و مالداری از احداث هشتصد و نود دو جریب زمین میوه‌جات، سیصد و هیجده جریب زمین پسته، یکصد و پنجاه کشمش‌خانه معیاری و مجهز، توزیع نهال مثمر و غیرمثمر، یک‌صد و هفتاد قطعه نمایشی و توزیع ۱۶ تراکتور را از جمله فعالیت‌های وزارت زراعت در هرات عنوان کرد. گفتنی است که ولایت هرات با داشتن بیش از ۱۲۰ نوع انگور در سراسر افغانستان و حتی در بین دیگر کشورهای دنیا زبانزد است. فخری، لعل، کشمشی، عسکری، پوشنگی، حسینی، روچه، لوغی، صاحبی، آبی، و مسکه از مشهورترین انواع انگور هرات است.